Co je Young Package?

Young Package je mezinárodní soutěž v obalovém designu, kterou založil v roce 1996  jeden z největších evropských výrobců obalů – společnost Model Obaly a. s. Díky iniciativě této společnosti funguje soutěž dodnes. Za dvacet let své existence si vydobyla mezinárodní reputaci a specifické postavení mezi soutěžemi pro mladé designéry. Od roku 2009 je organizací soutěže pověřeno sdružení CZECHDESIGN.

 

Soutěž Young Package je určena studentům a designérům do 30 let. Je rozdělena do dvou kategorií. Do první mohou svá díla přihlašovat studenti vysokých škol a mladí designéři do 30 let; do druhé studenti středních a vyšších odborných škol. Pro vítěze jsou připraveny peněžité odměny a věcné ceny od partnerů soutěže, jednomu z vítězů je také po vyhlášení nabídnuta firmou Model Obaly a.s. třítýdenní honorovaná stáž v jejím inovačním centru. Soutěže je otevřena mladým kreativcům celého světa a každoročně se do ní hlásí stovky soutěžících.
Young Package  je zaměřen především na výrobky z papíru. Do soutěže jsou přijímány návrhy z vlnité a hladké lepenky a jiných papírových materiálů, které nacházejí široké uplatnění v obalovém designu.

 

Soutěž Young Package přispívá svým zaměřením k vývoji ojedinělého oboru, kde je kladen důraz na nápaditost, estetiku, inovativnost, ekologii, vyrobitelnost a především na funkčnost navrhovaných obalů. Uvážlivou volbou tématu se organizátoři každoročně snaží motivovat studenty k tomu, aby se nad oborem zamýšleli, uplatňovali získané teoretické znalosti a sami se tak posouvali vpřed.

 

Soutěž Young Package dává už dvacet let každoročně příležitost stovkám studentů z celého světa prezentovat své originální nápady. Soutěží prošla celá řada mladých tvůrců, kteří se později stali respektovanými designéry: historicky prvním vítězem byl Jan Čtvrtník, který o několik roků později pracoval pro NASA, IKEA či Elektrolux. V dalších ročnících zabodovali například Ladislav Škoda, šéfdesigner firmy Tescoma,  Jaroslav Juřica, autor oceňované židle 002 pro firmu TON nebo mladý známý designér Karel Vránek.