fbpx

Kategorie „Produktový obal“ zaměřená na „Obal na sladkost“

Studenti vysokých škol a mladí designéři do 30 let

1. Anne-Marie Brouillette, Au septième miel

University of Québec in Montréal, Kanada

Výrok poroty: Originalita výrobku je podtržena výjimečností samotného obalu. Voňavé medové kousky byly inspirovány tvarem včelí plástve a jsou určeny k ochucení horkých nápojů. Minimální obal kopíruje tvar cukrovinky a chytrým začleněním dřevěných tyčinek umožňuje oddělit jednotlivé dílky hygienicky, bez dotyku rukou. Navíc nepoužívá větší množství papíru, než je pro ochranu výrobku nezbytně nutné, a přispívá tak k redukci odpadního materiálu. Soutěžní práce upoutala pozornost také celkovou dotažeností. Obal je doplněn vkusným grafickým pojetím a vtipnou slovní hříčkou s francouzskými slovy miel – med a ciel – nebe, takže si při konzumaci pamlsku budete připadat skutečně jako v sedmém nebi (au septième ciel).

2. Pavlína Jašková, Bonbónci

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Česká republika

Výrok poroty: Sada veselých krabiček na bonbóny by jistě snadno přitáhla dětskou pozornost. Nabízí různé a přitom snadné způsoby otvírání, které navíc vtipně pracují i s grafikou – jednoduchá konstrukční úprava podporuje grafické vyjádření obličeje a z krabičky se rázem stává otevřená zvířecí tlama. Barevné šňůrky jsou určené k zavěšení na krk a perfektně podtrhují zacílení na nejmladší zákazníky.

3. Kristina Novosadová, Obal na Tic Tac

Technická univerzita v Košicích, Slovensko

Výrok poroty: Barevné příšerky nás na první pohled upoutají svými širokými úsměvy, hned na ten druhý ale zjistíme, že místo zuby jsou ústa tvořena bonbóny Tic Tac. Porota zde ocenila jednoduchý nápad analogie bílých dražé s mléčnými zoubky, který jeho autorka dovedla originálním grafickým zpracováním k dokonalosti. Pestré obaly se díky němu stanou v dětských rukou milou hračkou.

Zvláštní cena poroty: Alice Endrychová, Obal na tradiční hořické trubičky

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Česká republika

Výrok poroty: Cena předsedy poroty putuje k obalu, který ohromil svojí propracovaností. Jedná se o výrobek , který by byl pravděpodobně náročný na výrobu, konstrukčně i graficky je však dotažený téměř do finální podoby. Autorka se zamyslela i nad způsobem přepravy, skladování a vrstvení, při kterém navíc vzniká zajímavý vizuální efekt.

Zvláštní cena CZECHDESIGN.CZ: Lucie Dečová, Čokočlověče

Technická univerzita v Košicích, Slovensko

Výrok poroty: Co s krabičkou lentilek, když Vám zbývá od každé barvy jen několik posledních kousků? Pozvěte tři kamarády a zahrajte si Člověče, nezlob se! Jednoduchá, ale čistě zpracovaná krabička z vlnité lepenky využívá barevnosti oblíbené cukrovinky i v grafickém zpracování. Pobaví a poslouží zároveň jako pěkný dárek.

Studenti středních škol

1. Viktorie Prokopová, Nanynčin nanuk

Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště, Česká republika

Výrok poroty: Technika papier-mâché je pro obalový design netypická, v případě vítězného návrhu ale podtrhla skulpturální charakter celé práce. Autorka použila motiv panenky, velmi přitažlivý pro malé slečny, a dílo pak dotáhla k dokonalosti výběrem písma i hravým názvem. Originální použití papíru, grafické zpracování, veselé barvy…vše ladí dohromady a vytváří z předmětu víc než jen obal na zmrzlinu.

2. Aneta Kaderková, Žvýkám, žvýkáš, žvýkáme

Gymnázium Na Pražačce, Praha, Česká republika

Výrok poroty: Krabička žvýkaček pracuje s analogií zubů hned dvakrát, vtip z velké krabičky se opakuje i uvnitř na malých balíčcích. Žvýkání po každém jídle vám nyní nepřipomene pouze dvakrát za rok zubní lékař, ale krabička sama: čím více žvýkaček v balíčku chybí, tím více kazů přibývá v úsměvu. A kdopak by dnes stál o zkažené zuby? Skvělý nápad a zdařilou grafickou hříčku bohužel nedoplňuje čisté provedení návrhu. Nebýt nedostatků ve zpracování, krabička by mohla aspirovat i na nejvyšší příčku.

3. Gabriela Pospíšilová, Univerzální kornout na sladkosti

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí, Česká republika

Výrok poroty: Elementárně prostý tvar využívá pnutí materiálu a vytváří tak nelepený prostorový objekt. Kornout je celý vytvořený z jediného, opakovaně rozložitelného kusu papíru, který není graficky zpracovaný, právě díky tomu ale vynikne tvarová čistota předmětu i jeho potenciál pro další grafické využití.

Kategorie „Jiný pohled“ zaměřená na „Komiks“

1. Rufina-Maryia Bazlova, Kakaová bohyně

Západočeská univerzita v Plzni, Česká republika

Výrok poroty: Porota ocenila příkladné skloubení komiksu a produktu. Zatímco vychutnáváme jednotlivé dílky čokolády, bílé pozadí krabičky postupně odkrývá příběh o jejím původu. Stylizace kreseb odkazuje k Aztécké civilizaci, kde čokoláda vznikla, a vhodně doplňuje charakter výrobku.

2. Luisa Fabrizi a Giovanni Simoncelli, Domilapolo

Universita di Roma La Sapienza, Řím, Itálie

Výrok poroty: Role obalu na žárovku Domilapolo nekončí jako obvykle ve chvíli, kdy žárovku vyjmeme z balíčku. Krabičku je totiž možné dále rozložit, použít jako stínidlo a s novou funkcí jí darovat i nový život. Postup práce nám vysvětluje zdařilý komiks, který zdobí i jednu ze dvou stran stínidla.

3. Anouk Perreault, Cereal Killer

University of Québec in Montréal, Kanada

Výrok poroty: Díky vydařené slovní hříčce v názvu výrobku se z každého dítěte stane malý lovec a cereální lupínky se při snídani promění ve vytouženou kořist. Výrazné kresby i barevnost dělají krabičku atraktivní právě pro nejmenší a dokážou v nich vyvolat chuť na jinak neoblíbený pokrm.

Zvláštní cena poroty: Kristina Šimková, Obal na tmu

Technická univerzita v Košicích, Slovensko

Výrok poroty: Autorka „Obalu na tmu“ vtipně propojila komiks s fiktivním obsahem krabičky. Kresbičky pracují s momentem napětí, se chvílí očekávání a tajemství, kdy krabička leží nerozbalená na stole a dovnitř neproniká ani paprsek světla.