fbpx

Seznam výherců soutěže Mladý obal 2011

Kategorie „Produktový obal“ zaměřená na „Obal na národní produkt“

Studenti vysokých škol a mladí designéři do 30 let

1. Diana Winklerová, Vlajkobal-českobal

Česká republika

Výrok poroty: Národní charakter sklářských výrobků se v obalové řadě autorce podařilo vystihnout s elementární jednoduchostí a elegancí. Perfektně zkonstruovaný obal je funkční, chrání skleničky a barevně i tvarově znázorňuje proporce české vlajky. Výsledný charakter obalu tvoří jednotný, harmonický celek.

2. Ľubica Kulomberová, Obal na topánky firmy Botas

VŠUP, Slovensko

Výrok poroty: Jednoduchá krabice na dnes tolik populární české botasky na první pohled upoutá čistým konstrukčním řešením a zdařilou minimalistickou grafikou. Designérka se nezastavila u pojetí vnější strany obalu, ale počítala i s momentem překvapení při jeho rozevření. Důmyslná konstrukce v sobě ukrývá dva úhlopříčně oddělené úložné prostory a svěží barevnost, jež kontrastuje s šedí recyklovaného kartonu. Vnitřní dělení umožňuje vkládání propagačních materiálů nebo vtipného návodu, jak si zavázat tkaničky. Porota vyzdvihla ergonomické propracování detailů.

3. Melissa Dangerfield, Medové bonbóny Manuka

Massey University Albany, Nový Zéland

Výrok poroty: Obal na medové bonbóny Manuka navozuje atmosféru tradičního, přírodního a 100 % novozélandského výrobku. Vizuálně přitažlivý a přitom na výrobu levný dárkový balíček jde však za hranice běžného obalu. Svazek bonbónů připomíná kytici a jednotlivé kvítky je možné z celku oddělit jednoduchým zatáhnutím za provázek. Autorce se podařilo naplnit záměr a vytvořit efektní, ručně vyráběný obal na rukodělnou cukrovinku, která poslouží jako atraktivní suvenýr.

Cena Slovenského centra dizajnu: Martin Sombathy, Obal na bryndzu

Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Slovensko

Výrok poroty: Cena Slovenského centra dizajnu putuje ke zdařilému obalu na tradiční slovenský ovčí sýr bryndzu. Jeho autor využil typické neforemnosti sýra ve svůj prospěch a vtipně ho přirovnal ke tvaru huňatého ovčího těla. K výrobě obalu navíc použil minimální množství nezávadného materiálu (papíru i recyklovatelného plastu) a přispěl tak ke snížení dopadu na životní prostředí.
Studenti středních a vyšších odborných škol

1. Tomáš Chludil, Kufřík Merkur

Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště, Česká republika

Výrok poroty: Stavebnicový kufřík Merkur potěší školáky, možná ale ještě víc jejich hravé tatínky. Funkční obal dobře koresponduje se svým obsahem a dává tak vyniknout tvarům i výrazným barvám známé české stavebnice. Porota ocenila adekvátně zvolené grafické řešení podporující technický ráz stavebnice a také celkovou úroveň výrobku, který ve středoškolské kategorii vyniká svojí dotažeností.

2. Lukáš Kocián, Taška na houby aneb houbaření – český národní sport

Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště, Česká republika

Výrok poroty: Kdo vyráží na houby do lesa nebo na farmářský trh, ocení určitě jednoduchou papírovou tašku, která po cestě domů nahradí proutěný košík. Minimalistická perforace slouží totiž nejen jako výrazný grafický prvek, ale umožní houbám (nebo jakýmkoli jiným čerstvým potravinám) v tašce dýchat. Jednoduchým technologickým řešením vznikne ze sáčku taška, jejíž ucho navíc připomene, k jakému účelu uživatelům poslouží. Díky vhodně zvolenému materiálu i jeho plošné hmotnosti tašku snadno složíte i odnesete.

3. Michael Rosa, Obal na vysočinu

Střední umělecká škola Ostrava, Česká republika

Výrok poroty: Autor představil zajímavé tvarové pojetí obalu na tradiční masný výrobek. Obal svojí formou povyšuje běžný produkt na exkluzivní lahůdku a vybízí k jejímu nákupu. K nákupu neopakovatelného kulinářského zážitku.

3. Pavlína Králová, Obal na provázek

Střední odborná škola obchodu, umění a designu v Plzni, Česká republika

Výrok poroty: Změť uzlíků ve skříni, zacuchaná vlákna a zamotané klubko provázku, jehož konce navíc ne a ne najít… Krabička na provázek představuje chytrý způsob, jak se vyhnout podobným zmatkům. Autorka vytvořila z obalu praktický předmět, který po použití nevyhodíme do koše, ale znovu naplníme. Obal je uživatelsky přívětivý a barevně vstřícný.

Cena předsedy poroty: Kateřina Kuchariková, Česká krajka

Střední umělecká škola Ostrava, Česká republika

Výrok poroty: Ani tradiční řemeslné výrobky nemusejí v jednadvacátém století ztrácet svoji popularitu. Půvab českých paličkovaných krajek Vám připomene sada obalů vytvořených autorkou. Kartonový motýlek po složení a upevnění gumičkou evokuje typickou galanterní cívku, jejíž formát je přiměřeně velký, aby zaujal a nerušil. Zvolené řešení je výrobně nenáročné, originální a efektní. Obal doplňuje jemná grafika a zdařilá typografie.

Kategorie „Jiný pohled“ s tématem „Kniha jako obal na slova“

1. Nikola Kalinová, Skrytá psaní

Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, Česká republika

Výrok poroty: Pozdravy z cest, blahopřání od babičky, dobré či špatné zprávy? Nebo snad milostný dopis? Zalepené obálky voní tajemstvím a malé holčičky je cítí lépe než kdokoli jiný. Co bychom se dozvěděli, kdybychom jednu obálku rozlepili? Odkrývejme slova pomalu jedno po druhém a objevujme příběh, který se skrývá stejně v nich jako mezi nimi…

2. Ondřej Horáček, Zenrin Kushu

Česká republika

Výrok poroty: Porota ocenila přirozené propojení typografie s knihařským provedením a ztotožnila se s autorovou básnickou formulací, o níž se s Vámi podělí:
Stejně jako je kufr
obalem na ponožky a trička,
když někam jedeme,
je i kniha
obalem na slova,
která si chceme přečíst.
Díky ní si je však můžeme
nejen číst,
ale i přenášet
ve svých batůžcích
na naší cestě životem.
Oč lépe se nám přenáší
kniha, jež je
přenášení uzpůsobena..
Zenrin Kushu –
kniha s držadlem!
Kniha pro potulné mnichy.
KNIHA PRO LIDI NA CESTĚ!

3. Radka Bartošová, Starcův strom

Soukromá střední umělecká škola a vyšší odborná škola grafická Jihlava, Česká republika

Výrok poroty: Slova tvoří věty, věty tvoří letokruhy, které se stávají prostorem nejen pro četbu, ale především pro dotek. Porota ocenila netypickou knižní formu, formu knihy-objektu kvalitně knihařsky zpracovanou.