fbpx

Z celkové produkce papírů a lepenek tvoří obalové materiály asi 45 %. Vlnitou lepenku, která bývá často využívána pro své výhodné funkční vlastnosti, jako je schopnost tlumit nárazy a vibrační vlivy, je představena v článku o vlnité lepence. Neméně důležitým hráčem obalového průmyslu je však i lepenka hladká, jejíž vlastnosti se pokusíme přiblížit nyní.

V dřívějších dobách bývala lepenka jednoduše silnější vrstva horší papíroviny, i dnes se ale lepenka vyrábí na podobných strojích jako papír. Rozdíl mezi nimi spočívá nejen v kvalitě papíroviny, ale i v tom, že papír bývá zpravidla jednovrstvý, zato lepenka mívá dvě i více vrstev.

Hladká lepenka se dělí dle povrchové úpravy na natírané, nenatírané nebo polévané lepenky, dále je sledována surovina převládající ve hmotě lepenky. Barva lepenky je buď bílá neb hnědá.

Pomocí skládání, sešívání nebo lepení dostává hladká lepenka trojrozměrnou podobu. Protože zaručuje výrobku pevnou ochranu a zároveň je snadné ji povrchově upravovat a kvalitně potiskovat, těší se velké oblibě. Pro obalový průmysl je také důležitá snadná manipulace a mechanizace výroby a také to, že se jedná o materiál snadný na přepravu. Upřednostňována bývá i z ekologických důvodů – na rozdíl od podobných obalů z plastů je lepenka 100% recyklovatelná.

Podle gramáže a tedy tvrdosti je hladká lepenka využívána na výrobu nejrůznějších druhů výztuží, desek, paspart nebo krabiček.