fbpx
Designér Jan Čtvrtník se v roce 1996, ještě jako student, stal prvním vítězem soutěže Mladý obal.>

Jan Čtvrtník je absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ale také Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Při studiu na VŠUP absolvoval stipendijní stáž v Peru a ve Finsku. Roku 2002 založil s dalšími designéry FILE studio, rok na to byl zakládajícím členem Tactoo. V roce 2004 získal stipendium Ingvara Kamprada a studoval na Technologickém institutu  při univerzitě v Lundu ve Švédsku. V roce 2005 působil v design centru IKEA, ve Švédsku. V roce 2005 se účastnil projektu “Star design” programu NASA v USA. V současné době pracuje jako designér společnosti ELECTROLUX a žije v Itálii. Jan Čtvrtník sklidil celou řadu ocenění: 2001: Dobrý design, 2002, 2003 a 2006: Vynikající design a v roce 2005 Národní studentský design v české Národní ceně za design. Za svou práci byl oceněn titulem „Designérem roku 2008“ Czech Grand Design 2008, první místo si ten samý rok odnesl ze soutěže Climate Competition pořádanou holandskou skupinou Droog design. Jan Čtvrtník navrhuje nábytek, interiérové doplňky, spotřebiče i šperky.

Jan Čtvrtník

Jan Čtvrtník, fotograf: Jan Branč

Vaše práce v minulosti zvítězila v soutěži Mladý obal. Proč jste se rozhodl soutěže zúčastnit a jak na tehdejší první ročník vzpomínáte?

Na střední škole jsem studoval grafický design, ale od malička jsem chtěl dělat průmyslový design. Soutěž Mladý obal byla na pomezí obou a nakonec mě také nasměrovala zpět k průmyslovému designu a umožnila mi udělat životní rozhodnutí.

Rozhodl jsem se účastnit soutěže za pět minut dvanáct. Vše jsem musel připravit narychlo a pak jsem úplně zapomněl, že jsem se vůbec účastnil. Takže oznámení o tom, že jsem vyhrál pro mě bylo skutečně překvapením.

 

Bamboo, Moser

S jakým návrhem jste v soutěži uspěl? Byla pro Vás zkušenost s tvorbou z kartónu a lepenky přínosná?

Dělal jsem kalendář z vlnité lepenky. Vlastně jsem jen využil fixační mřížku z bedny od čistícího prostředku a vymyslel jak by mohla fungovat. Princip mě samotného svou jednoduchostí překvapil a nakonec se ukázal jako trefa do černého, protože se zalíbil i porotě.

Na předávání cen jsem se pak seznámil s Honzou Činčerou a díky praxi u něj ve studiu mi papír ovládl následujících pár let. Naučil jsem se jeho parametry, vlastnosti, jeho technologii výroby a možnosti zpracovávání. Díky Honzovi Činčerovi se mi pak rozkryla celá škála možností, jak s materiálem tvůrčím způsobem pracovat, jak hledat jeho hranice a používat tyto znalosti jako východisko k další práci.

 

Moara, Polstrin design

Pomohlo Vám nějak umístění v soutěži Mladý obal v rozvoji budoucí kariéry?

Největší štěstí pro mě bylo seznámení se zmíněným Honzou Činčerou, který mě naučil o věcech přemýšlet. Vítězství bylo fajn, dodalo mi sebevědomí a motivaci k sbližováním se s 3D designem, ale první písmena designérské abecedy jsem se naučil díky Honzovi a tedy díky Mladému obalu.

 

Prsteny, Tactoo

Mají podle Vás soutěže pro studenty a mladé designéry, v nichž se účastníci přibližují reálným průmyslovým zakázkám, smysl?

Ano určitě. Každá soutěž totiž simuluje reálnou zakázku. Je zde zadání, termín, většinou i rozpočet, účastníci musí vše chytře vymyslet, vyrobit, odzkoušet a pomocí prezentace „prodat“ porotě. Přitom všem není příliš důležité, zda zadání směřuje k reálnému výsledku či k fantaskní vizi. Není ani důležité zda soutěž student vyhraje či ne, zkušenosti se mají tendenci řetězit a tak každá otevírá nové a další možnosti.

 

Droog Aalto

Věnujete se ještě někdy obalovému designu?

Spousta designu je vlastně obalový design. Kupujeme si „obsah“ výrobku který je uzavřen v nějakém obalu. Z této perspektivy se věnuji obalovému designu každý den. 😀