fbpx
V loňském roce vyhrála středoškolskou kategorii soutěže Mladý obal studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti Viktorie Prokopová. Jak se na soutěž dívá s ročním odstupem, co jí přineslo vítězství a jaké jsou její plány do budoucna?

 

Jakou školu studujete?

Studuji 4. ročník oboru Tvarování průmyslových výrobků – průmyslový design na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti.

Na co se během studia nejvíc zaměřujete a čemu byste se chtěla věnovat v budoucnu?

Nejblíže je mi asi interiérový design, který mi umožňuje vyjádřit se volněji jak v materiálech, tak i v tvarových řešeních. Baví mě také propojovat různá odvětví výtvarného uměni. V budoucnu bych se chtěla věnovat designu dále, ale v trochu jiném smyslu. Mou myšlenkou je oprostit jej od spojení s průmyslem a soustředit se spíše na konceptuální objekty s praktickým využitím.

Kdo je Vám mezi designéry největší inspirací?

V poslední době moji tvorbu asi nejvíce ovlivnily práce Sarah Illenberger, jejíž pojetí designu je mi nejbližší.

Pracujete na zadáních Mladého obalu ve škole v rámci konkrétního předmětu nebo jste se vy a vaši spolužáci rozhodli k účasti individuálně?

Soutěž bývá každoročně zadávána jako školní práce studentům 3. ročníku Průmyslového designu. Výrobek je tedy hodnocen i jako školní zadání, které se ne vždy shoduje s výsledky soutěže.

 

Viktoriina vítězná (nomen omen?) práce s názvem Nanynčin nanuk

Měla jste už před soutěží nějaké zkušenosti s obalovým designem?

I když jsem se zatím nevěnovala obalovému designu, pokusila jsem se ve své práci do soutěže „MLADÝ OBAL 2010“ spojit konceptuální umění s průmyslovým designem a tímto směrem bych se chtěla vydat i do budoucna.

Přineslo Vám něco vítězství v soutěži Mladý obal?

Určitě mi dalo jakousi vnitřní jistotu, že to co dělám, dělám správně. Myslím, že kdyby nebylo Mladého obalu tak bych s designem v budoucnu nepočítala. Hodně mě to povzbudilo a dalo sebedůvěru. Jestli mi vítězství pomůže u přijímacích zkoušek na vysokou školu, to se ještě uvidí.

Zaujala Vás nová témata letošního ročníku? Plánujete se opět zúčastnit?

Jsem velmi zvědavá jak si s letošním tématem Národní produkt poradí studenti ze zahraničí. Kniha jako obal na slova se mi zdá velmi dobrým tématem a dá se podle mě velmi osobitě pojmout. Ale i přesto že témata jsou mi velmi sympatická, nemůžu se soutěže zúčastnit kvůli nedostatku času spojeného s přijímacími zkouškami na vysokou školu.