Od Sibiře po Jižní Afriku. Odborníci budou hodnotit obaly ze všech koutů světa

Už nyní, téměř dva měsíce před uzávěrkou soutěže, jsou do ní přihlášeny desítky účastníků ze všech kontinentů od Ameriky po Austrálii a ze všech koutů světa od Sibiře po Jižní Afriku. Soutěžící tak mají příležitost změřit své nadání v široce mezinárodním prostředí, které jen tak nějaká soutěž nenabídne. A kdo je bude hodnotit? Představujeme porotu odborníků na obalový design.

Jan Činčera

předseda poroty, přední obalový designér & zakladatel Studia Činčera

Nejvýraznější obalový designér u nás absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor Zpracování papíru a obalová technika. Zásadní pro něj bylo setkání s J. H. Kocmanem v roce 1983, který mu ukázal, že papír je nejen průmyslový, ale i poetický materiál. V období mezi roky 1984 a 1989 pracoval ve Středisku obalového inženýrství Pražských papíren, po roce 1989 pak pedagogicky působil na Akademii výtvarných umění jako asistent profesora Miloše Šejna v ateliéru konceptuální tvorby. V té době se zajímal především o autorský papír a knihu. V roce 1994 založil s manželkou Zorou Studio Činčera, které společně provozují dodnes.

Jan Činčera, zdroj: www.olovenydusan.cz

Kateřina Švarcová

vedoucí marketingu ve společnosti Model Obaly

Společnost Model Obaly je zakladatelem soutěže Model Young Package a patří k předním evropským výrobcům obalů se specializací na inovativní řešení. V rozsáhlém portfoliu této společnosti nalezneme jak obaly z hladkých a vlnitých lepenek prostých přepravních krabic, tak prémiové obaly se špičkovými povrchovými úpravami. Firma se také již dlouhou dobu věnuje podpoře mladých talentovaných tvůrců, kterým od roku 1996 dává příležitost nejen v mezinárodní designérské soutěži Model Young Package, ale rovněž tyto nadané kreativce v posledních letech sdružuje ve svém Inovačním centru. Kateřina Švarcová v současnosti pracuje na pozici vedoucí marketingu ve společnosti Model Obaly.

Kateřina Švarcová, zdroj: archiv autorky

Ondřej Lipár

fotograf a novinář

Editor v časopise, fotograf a básník, to vše je Ondřej Lipár, další porotce soutěže Young Package. Na Fakultě sociálních věd UK v Praze vystudoval marketingovou komunikaci a PR a mediální studia. V roce 2004 vyšla jeho první sbírka Skořápky, následovala ji druhá sbírka jménem Komponent v roce 2014. Spolupracuje s mnoha významnými společnostmi jak v rámci fotografické činnosti, tak tvůrčího psaní a editace. Jeho fotografie byly vydány například v Soffa, Dolce Vita, Host, Tvar, ForMen a další. V současnosti působí jako redaktor časopisu Dolce Vita.

Ondřej Lipár, zdroj: archiv autora

Matěj Chabera

designér a kreativní ředitel

Oceňovaný designér a kreativní ředitel, který spolupracuje s mezinárodními klienty a firmami. Jeho tvorba zahrnuje jak vizuální identity, produktový a průmyslový design tak i funkční předměty a nábytek. Matěj Chabera vystudoval dějiny umění, psychologii a filozofii na Univerzitě Karlově v Praze, studiu designu se pak věnoval na Gerrit Rietveld Academy v Amsterdamu a jako první čech absolvoval na fakultě produktového designu na Royal College of Art v Londýně. Je držitelem mezinárodních i českých cen za design. Za návrhy produktů SIMAX získali společně s Martinem Žampachem ocenění Good Design Award od muzea architektury a designu v Chicagu. Společně s Jakubem Koroušem pak získali v roce 2017 cenu RedDot. Za obalový design kondomů české značky Primeros vyhráli letos cenu Czech Grand Design. V letech 2010 – 2014 působil Chabera jako kreativní ředitel nábytkářské firmy LUGI. Do roku 2015 se pohyboval rovněž v akademické sféře jako hostující profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde spolupracoval například s Evou Eisler. S Hermanem Millerem zároveň ve Velké Británii vytvářeli koncept Shelf of Tables. Od roku 2016 vede kurzy designu v Institutu NCSU Prague a spolu s Jakubem Koroušem vede multidisciplinární designové studio Lomeno.

Matěj Chabera a Jakub Korouš, Zdroj: Forbes

Hermmann&Coufal

designérské duo

Eduard Herrmann i Matěj Coufal vystudovali Ateliér produktového designu (vedený Michalem Froňkem a Janem Němečkem) na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Matěj Coufal se v roce 2013 se svým obalem na Viagru umístil v soutěži Model Young Package na 3. místě. V roce 2015 se pak do soutěže přihlásili oba designéři společně, a se svým návrhem obalu na svíčky v rámci tématu Happy Birthday! získali opět 3.místo. Eduard Herrmann v roce 2016 vyhrál cenu za nejlepší českou diplomovou práci v soutěži Diploma Selection. Zároveň je držitelem ceny Czech Grand Design 2017 v kategorii Objev roku, ve které uspěl se svým návrhem betonových parkových laviček Satellite a svítidel Ignis. Letos je designérské duo nominováno na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér roku za kolekci věšáků Spaghetti. Úspěšná designérská dvojice má za sebou spolupráci s firmami jako je Bomma, Ton nebo MMcité.

Eduard Herrmann a Matěj Coufal, Zdroj: archiv autorů


0
TOP 50 finalisté

TOP 50 finalisté

V letošním roce porota vybírala z rekordního počtu přihlášených prací a proto se rozhodla rozšířit obvyklý počet …

Aktuální informace k soutěži

Aktuální informace k soutěži

Do letošního ročníku soutěže Model Young Package se přihlásila spousta skvělých prací! Designéři z 61 zemí zaregistrovali …